Take a fresh look at your lifestyle.

هر آنچیزی که از روش ترمیم خط و خش روی خودرو در منزل باید بدانید

یکی از مشکلاتی که معمولا صاحبان خودروهای مدل بالا و گران قیمت با آن سروکار دارند و معضل بزرگی برای آنها بوجود می‌آورد، خط و خش‌هایی است که روی خودرو می‌افتد و ظاهر شیک و تمیز خودرو را مخدوش می‌کنند. البته بسیاری از صاحبان خودرو فکر می‌کنند که ترمیم این خط و خش‌ها به طور کلی امکان‌پذیر نیست و با آن خط و خش‌ها سر می‌کنند و یا اینکه هزینه‌های گزافی برای رفع آنها به رنگ کارها می‌پردازند. در این مقاله قصد داریم به روش‌های ترمیم خط و خش روی خودرو بپردازیم که امیدواریم مورد استفاده شما واقع شود.

مشکل ایجاد خط و خش روی بدنه خودروها یک امر اجتناب ناپذیر است که بسیاری از صاحبان خودروها درگیر آن هستند و دلایل مختلفی برای آنها وجود دارد. معمولا خط و خش‌های روی بدنه خودرو به دو نوع تقسیم می‌شوند که اولین نوع آن خط و خش‌های سطحی است و نوع دیگر خط و خش‌های عمیق که معمولا راهکار زیادی برای رفع آن وجود ندارد و در صورتی که صاحب خودرو به طور کلی صرفا قصد از بین بردن اثر این خط و خش‌ها را داشته باشد، می‌بایست تن به رنگ زدن بدنه خودرو بدهد که ضرر هنگفتی را در افت قیمت خودرو متحمل خواهد شد!

پولیش زدن خط و خش روی خودرو

البته خط و خش‌های عمیق نیز تا حدود زیادی قابل حل هستند ولی امکان رفع آنها توسط افراد آماتور نیست و اگر تخصصی در این زمینه ندارید می‌بایست به متخصص مراجعه کنید و این کار توسط وی انجام شود چرا که معمولا در خط و خش‌های عمیق، خراش عمیق شده و به بدنه فلزی خودرو رسیده است و باید با ترفندهای خاصی و رنگ آمیزی این مشکلات حل گردد.

اما نوع دیگری که در این مقاله قصد توضیح آن را داریم، خط و خش‌های سطحی است که با یک سری متدهای بسیار ساده توسط صاحبان خودرو و در منزل قابل انجام است و هزینه‌های زیادی نیز برای آنها ندارد و می‌تواند روش خوبی برای زیباتر کردن خودرو‌های لاکچری نیز باشد!

در ادامه به صورت مرحله بندی شده مراحل روش ترمیم خط و خش‌های سطحی را آموزش می‌دهیم. توضیحات هر بخش دقیق بوده و می‌بایست به صورت دقیق به آنها بپردازید:

مرحله اول: ابتدا خودروی خود را به صورتی که گفته می‌شود، مفصل و کامل بشوئید

یکی از مشکلاتی که معملا در زمان خط و خش گیری در خودرو دیده می‌شود، مشکل عدم وجود دید کافی نسبت به خط و خش‌های موجود روی بدنه خودرو است. برای اینکه این مشکل را نداشته باشید ابتدا محدوده خط و خش‌ها را مشخص نمائید و سپس آن محدود و کمی بیشتر از آن محدوده را بشوئید.

یکی از دلائل اصرار بر شستن کامل و مفصل محدوده خط و خش‌ها این است که در حین رفع خش ممکن است آلودگی‌ها به داخل خراش‌ها نفوذ کرده و کار شما را برای رفع آنها سخت کند.

پولیش زدن خط و خش روی خودرو

دیگر نکات موجود در این مرحله محوطه اییست که مراحل این عملیات را انجام می‌دهید. ترجیحا در یک محوطه بسته و بدون گرد و خاک خودرو را بشوئید و مراحل را انجام دهید تا گرد و خاک پس از شست و شوی خودرو به داخل خراش‌ها ورود نکند و ایجاد لکه نکند.

ترجیحا از مواد شوینده مختص خودرو استفاده کنید و با استفاده از دستمال نرم و پنبه‌ای تمام محوطه مذکور را پاک سازی کنید و به اصطلاح برق بیندازید!

مرحله دوم: درست و اصولی سنباده بزنید

یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در رفع خط و خش‌های روی خودرو مرحله سنباده زدن است. نمونه‌های بسیار زیادی مشاهده شده است که در این مرحله دچار اشتباه می‌شوند و با رفتارهای عجیب باعث می‌شوند که نه تنها مشکلی از خط و خش‌های روی خودرو حل نشود، بلکه خط و خش‌های جدیدی روی بدنه خودرو ایجاد شده و منجر به صدمه دیدن بیشتر بدنه ماشین شوند.

پولیش زدن خط و خش روی خودرو

سنباده‌ای که انتخاب می‌کنید می‌بایست سنباده نرم و بسیار با کیفیت باشد. تراکم سنباده‌ای که خریداری می‌کنید باید بالا باشد و این تراکم بالا به عملکرد بهتر سنباده کمک خواهد کرد. البته جنس خوب این سنباده نیز قیمت بالاتری خواهد داشت ولی قطعا با عملکردی که از آن خواهید دید، این هزینه توجیه می‌شود.

مرحله سوم: از رقیق کننده مناسب و با کیفیت استفاده کنید

پس از اینکه مرحله سنباده زدن را پشت سر گذاشتید و به صبر و حوصله کافی، سنباده زدن را انجام دادید می‌بایست از یک رقیق کننده رنگ موجود در محل خراش‎ها استفاده نمائید. به طور مثال خمیر دندان یک رقیق کننده خوب است و یا پولیش از دیگر رقیق کننده‌هایی است که در این موارد استفاده می‌شود.

پولیش زدن خط و خش روی خودرو

البته نحوه استفاده از این رقیق کننده بدین صورت است که خمیر دندان را با آب مخلوط کنید و کمی آن را رقیق کنید و سپس با همان سنباده روی محل خط و خش روی خودرو بکشید تا عملیات گفته شده انجام شود. توجه کنید که استفاده از مواد قوی در این زمینه بسیار خطرناک است و احتمال آسیب زدن به بدنه خودرو بسیار بالا است. بعضی از افراد تصور می‌کنند که هر چقدر ماده‌ای که استفاده می‌کنند قوی‌تر باشد، عملکرد آن نیز بهتر خواهد بود ولی اینطور نیست.

مرحله چهارم: آخرین مرحله برای رفع خط و خش‌های روی خودرو پولیش زدن است

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم در خش گیری از خودرو مرحله پولیش زدن است که معمولا تنها مرحله‌‌ایست که توسط صاحبان خودرو انجام می‌شود و تصور می‌کنند که پولیش زدن تنها کاریست که باید انجام شود.

پس از اینکه مراحل قبلی را انجام دادید، با آب سرد به طور کامل محل خط و خش‌های روی خودرو را بشوئید. سپس با یک حوله نرم محل شست و شو را خشک نمائید و به طور کلی نگذارید که رطوبت زیادی روی بدنه خودرو باقی بماند. سپس روی یک پد نرم یا دستمال نرم مقداری از پولیش را بمالید و به صورت دورانی روی خط و خش‌ها بکشید.

پولیش زدن خط و خش روی خودرو

البته بعضی از افراد به جای استفاده از پولیش از قلم‌های خشگیر استفاده می‌کنند ولی باید توجه کنید که استفاده از ماده پولیش عملکرد و نتیجه بهتری را برای از بین بردن خط و خش روی خودرو خواهد داشت. البته در انتخاب و خرید پولیش‌ها نیز دقت کنید تا جنس این پولیش‌ها نرم باشد و خود آن به بدنه خودرو آسیبی وارد نکند. البته استفاده از پولیش‌های قوی‌تر طبیعتا عملکرد بهتری خواهد داشت ولی کار با این نوع از پولیش‌ها، توانایی و تبحر ویژه‌ای را می‌طلبد که قطعا در بسیاری از افراد وجود ندارد.

پولیش زدن خط و خش روی خودرو

تا زمانی که خط و خش روی خودرو از بین نرفته به کار خود ادامه دهید تا به هیچ وجه برای تسریع کار، از تند کردن و یا محکم کردن مالش آن خودداری نمائید. پس از اینکه کارتان تمام شد دوباره بدنه خودرو را بشوئید و با حوله نرم آن را خشک کنید و خودرو را زیر آفتاب ببرید تا از نتیجه مطمئن شوید. اگر نتیجه دلخواه نبود، دوباره مرحله پولیش زدن را تکرار کنید.

پس از اینکه عملیات پولیش زدن انجام شد و نتیجه مطلوب را دریافت کردید، از واکس‌های موجود در بازار برای محافظت از بدنه خودرو بهره ببرید که الزما می‌بایست از جنس هیدروفوبیک قوی باشند. امیدواریم این مقاله برای ترمیم خط و خش روی خودرو مورد استفاده شما واقع شود.

1 نظر
  1. R می گوید

    ممنون.مفید بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.