Take a fresh look at your lifestyle.

چراغ جلوی بی‌ام‌و، این دوقلوهای جذاب و خیره‌کننده

خودروسازهای زیادی در دنیا تلاش می‌کنند علاوه بر اینکه خودروهای پرقدرت، زیبا و پرفروشی تولید کنند، ساخته‌هایشان دلربا، مغرور و به‌یادماندنی هم باشد. بی‌ام‌و در طول بیش از یک قرنی که در حال ساخت خودرو است توانسته در اغلب مدل‌هایی که تولید می‌کند این شاخصه‌ها را حفظ کند. اما چه چیزی باعث شده هر آدمی حتی از فاصله بسیار دور بتواند یک بی‌ام‌و را تشخیص بدهد. جواب آن را تقریبا همه می‌دانیم جلوپنجره استثنایی و چراغ‌های منحصر به فرد این خودروها. در اینجا به روند تغییر شکل چراغ‌ جلوی بی‌ام‌و و تاثیر آن در  شکل و شمایل و همچنین کارایی این خودروها می‌پردازیم.

چراغ‌های دوقلو و گرد مدل‌های معروفی از بی‌ام‌و مانند بی‌ام‌و ۳۲۰ و یا بی‌ام ۵۱۸ را همه به یاد داریم. این چراغ‌ها به صورت کلی یکی از شاخصه‌های اصلی صورت‌بندی ماشین بی‌ام‌و بود. در دهه پنجاه و شصت شمسی که کم‌کم بی‌ام‌و راهش را به ایران باز کرده بود هم خودروهای جذابی مانند بی‌ام‌و ۲۰۰۲ با همان چراغ‌های دوقلو دل خیلی‌ها برده بود. این چراغ‌ها در آن زمان با لامپ‌های معمولی روشن می‌شدند که کارایی زیادی نداشتند اما بی‌ام‌و در تاریخ طول و درازش کم‌کم نه فقط شکل چراغ‌های جلو که در کل سیستم روشنایی خودروهایش را تغییر داده است.

بی‌ام‌و با ادامه ساخت خودروهایش در قرن بیست و یکم با الهام از همان چراغ‌های دوقلو که به خوبی کنار جلوپنجره زیبایش می‌نشستند شروع به تغییر دادن شکل این چراغ‌ها کرد. چراغ‌های جلو حالا دیگر کامل از هم جدا نیستند اما همچنان روح و شخصیت دوقلو بودن را حفظ کرده‌اند. با تغییر شمایل جلوپنجره هم این چراغ‌ها بزرگ‌تر و طرح‌های پیچیده‌تری به خود گرفته‌اند. چراغ‌های جلوی اکثر بی‌ام‌و‌های امروزی حالتی کشیده و برآمده دارند که حالت خشم و جسارت عجیبی به خودروها می‌دهند. تغییرشکل چراغ‌ها در مدل‌هایی مانند بی‌ام‌و ۵۲۸ که هم مدل قدیمی آنها وجود دارد و هم مدل‌های جدیدتر از آن تولید شده، کاملا قابل تشخیص است.

اما این چراغ‌ها فقط تغییر شکل نداده‌اند بلکه فن‌آوری آنها هم به کلی تغییر کرده است. بی‌ام‌و در چراغ‌های خودروهای جدیدش از فن‌آوری چراغ‌های لیزری استفاده می‌کند. این فن‌آوری در مدل‌هایی مانند بی‌ام‌وi8 مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این فن‌آوری خروجی پرتو نور را دوبرابر می‌کند. یعنی راننده می‌تواند فاصله‌ای دو برابر بیشتر از فاصله‌ای را که با چراغ‌های معمولی قابل مشاهده است ببیند. این چراغ‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که باعث کورشدن دید راننده‌های جلویی که از روبرو می‌آیند و یا جلوی خودرو حرکت می‌کنند، نمی‌شود. این چراغ‌ها به سیستم GPS هم مجهز شده‌اند که باعث می‌شود نور را در حرکت خودرو با جاده هماهنگ کند.

چراغ‌های زنون بی‌ام‌و هم بسیار مشهورند. این چراغ‌ها پرتوهایی با شدت نور بالا تولید کنند. این چراغ‌ها با عبور دادن الکتریسیته از بین دو الکترودی که در گاز زنون قرار گرفته‌اند، پرتوهای نور قدرتمندی تولید می‌کنند. این چراغ‌ها می‌توانند نورهای درخشان‌تری نسبت به لامپ‌های هالوژنی ایجاد کنند و همچنین برق کمتری هم مصرف می‌کنند. البته در این چراغ‌ها تمهیدات لازم برای جلوگیری از کورشدن دید رانندگان دیگر در نظر گرفته شده است.

چراغ جلو بی‌ام‌و قسمتی از شخصیت این خودرو است و احتمالا اگر دچار مشکل شوند یا بشکنند، صاحبان این خودروهای دوست‌داشتنی باید بلافاصله به فکر تعویض آنها بیافتند. قیمت چراغ جلو بی‌ام‌و کمی بالاست اما در سایت دیوار می‌توانید این چراغ‌ها را با قیمت‌های مناسب‌تر از جاهای دیگر پیدا کنید. در این سایت می‌توان تقریبا برای همه نوع بی‌ام‌وهایی که وارد ایران شده، وسایل جانبی از جمله چراغ جلو را پیدا کرد.

منبع : ویرلن

این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و چرخان در تهیه آن نقشی نداشته است
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.