il

فوتون ساوانا، خودرویی که نیامده محکوم به شکست است!

چند وقتی است که تب وارد کردن خودروهای مختلف در کشور ما بسیار داغ شده و به جز محصولات آمریکایی که به علت شرایط سیاسی امکان ورود ندارند، بسیاری از شرکت‌های ریز و درشت داخلی تلاش کرده‌اند تا همه مدل ماشینی از دانگ فنگ و لیفان چینی گرفته تا اُپِل و سئات اسپانیایی را وارد کشور کنند.

به خاطر دارم زمانی این پروسه برای بازار موبایل هم اتفاق افتاده بود و بسیاری از شرکت‌ها سعی داشتند تا هر برندی که به آن‌ها بله می‌گوید، سریع وارد بازار کرده و حالا به هر طریقی که شده به کسب سود بپردازند. اما پس از مدتی، بازار به سمتی رفت که برندهای بزرگ‌تر با توجه به تنوع بسیار زیاد محصولات، جا را برای جدیدها تنگ کردند و دیگر ورود هر برندی به‌صرفه نبود، شرایطی که به‌نظر می‌رسد در بازار خودرو و البته با کمی تفاوت در حال به وقوع پیوستن است.

چندی پیش و در نمایشگاه خودروی مشهد، شرکت عظیم خودرو که بیشترین شهرت خودش را بابت حضور در بازار لیزینگ و سپس عرضه نصفه و نیمه خودروهای هاوال کسب کرده، از یک خودروی چینی رونمایی کرد که داعیه مونتاژ و داخلی سازی را نیز برای آن دارد.

محصول فوق بر روی کاغذ و به‌خصوص بخش فنی، دارای مشخصات قابل توجهی است اما قیمت گذاری بالا و عدم موفقیت عظیم خودرو در فروش و عرضه خودروهای هاوال، این سوال را در ذهن بسیاری ایجاد کرده که چرا بایستی خریداران قیمتی بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان برای یک محصول ناشناخته چینی و با حمایت وارد کننده‌ای بپردازند که سابقه روشنی در مونتاژ خودرو ندارد.

شاید پی بردن به این قضیه که فوتون ساوانا اگر به مرحله عرضه گسترده برسد، محصول موفقی در بازار خودروی ایران، علی‌رغم مشکلات زیاد و انحصار بالا، نخواهد شد، کار چندان سختی نیست. در ادامه چند دلیل اصلی این موضوع را برای شما می‌گوییم.

۱- طراحی ضعیف!

شاید ساوانا از نظر فنی یک خودروی قابل توجه باشد اما وقتی که به ظاهر آن نگاه می‌کنید، به یاد شاسی بلندهای دهه گذشته میلای خواهید افتاد و به‌راستی هیچ چیز جذابی در چهره این خودرو وجود ندارد. چراغ‌های جلو تا حدی شما را به یاد نخستین نسل از ام‌وی‌ام X33 می‌اندازد و از پشت هم این خودرو هیچ نکته قابل تاملی ندارد.

در بخش کابین داخلی هم شما چیز هیجان انگیزی را نمی‌بینید و برخلاف محصولات هاوال که در این قسمت بسیار عالی عمل کرده بودند، ساوانا یک شکست کامل است! از آنجایی هم که بسیاری از مصرف کنندگان ایرانی، نخستین چیزی که در یک خودروی جدید دنبال می‌کنند ظاهر و طراحی شیک آن است، ساوانا از همان ابتدا قافیه را باخته و از سبد خرید بسیاری حذف خواهد شد. در واقع ساوانا یکی از نقاط قوت اصلی محصولات چینی که ظاهر به‌روزشان است، در خود نگنجانده تا آن را جز معدود محصولات زشت چینی با قیمت بالای ۱۰۰ میلیون تومان بدانیم!

۲- برچسب چینی!

به این موضوع کاری ندارم که آیا یک خودروی چینی خوب است یا بد، اما همه نیک می‌دانیم که محصولات این کشور در ایران دارای جایگاه بالایی از نظر اعتبار نیستند و لفظ خودروی چینی، برای نکوهش و حتی تحقیر یک خودرو به‌کار می‌رود. پس همین امر خودش به تنهایی می‌تواند موفقیت یک خودروی جدید در کشور را تهدید کند.

جالب اینجاست که حتی عظیم خودرو، خودش نیز بر این امر واقف بوده و در سایتش به وضوح ذکر کرده که این محصول با خودروهای اصیل ژاپنی قابل مقایسه نیست! پس زمانی که حتی ارایه کننده این محصول بر عدم توانایی آن برای رقابت با محصولات روز دنیا واقف است، چرا خریدار بایستی چنین هزینه زیادی را برای یک محصول جدید چینی انجام دهد و همیشه به نیش و کنایه هم بشنود که سوار یک ماشین بی‌کیفیت چینی شده است (حتی اگر این چنین هم نباشد!).

۳- قیمت گذاری عجیب!

اگر بخواهیم چند دلیل برای موفقیت محصولات چینی در ایران را نام ببریم، مهم‌ترین آن‌ها بحث قیمت است که در کنار طراحی مناسب این خودروها و آپشن‌های کافی، سبب شده تا بسیاری روی به این خودروها بیاورند. اما زمانی که قیمتی بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان (میانگین ۱۴۵ میلیون تومان) برای چنین خودرویی اعلام می‌شود، پس فاکتور نخست محبوبیت چینی‌ها یعنی قیمت نیز از دست می‌رود.

در واقع عظیم خودرو ریسک بسیار زیادی را متقبل شده که می‌خواهد خودرویی را در کشور مونتاژ و حتی داخلی سازی نماید که بهای آن از دسترس اکثر ایرانیان دور بوده و آن عده‌ای که توانایی پرداختش را دارند، ممکن است به‌خاطر طراحی و برچسب چینی، دور ساوانا  را خط قرمزی بکشند.

۴- رقبای قدرتمند

شاید بسیاری بگویند خب یک خودرو با قدرت‌های ۱۹۴ و ۲۱۴ اسب بخاری و همچنین گشتاور بالای ۳۰۰ نیوتن متری،‌در رنج قیمتی ۱۵۰ میلیون تومان و حتی بالاتر یافت نمی‌شود اما بایستی اذعان داشت که قدرت، تنها یکی از فاکتورهای انتخاب است. برند ضعیف‌تر فوتون در مقابل اسامی مشهور از سازندگانی بزرگ، سبب می‌شوند تا ساوانا از همان لحظه ورود با دیده تردید نگریسته شود.

زمانی که بر فرض خودرویی چون هیوندای توسان یا کیا اسپورتیج فقط ۲۰ درصد گران‌تر بوده و یا محصولات کم کارکرد این کمپانی‌ها را می‌توان با قیمتی مشابه با ساوانا خرید، چرا کسی صرف قدرت بالاتر موتور به سراغ شاسی بلند فوتون آمده و ریسک داشتن محصولی زشت‌تر با انگ چینی بودن را به جان بخرد و مطمئنا در هنگام فروش هم با مشکل روبه‌رو شود؟

یا حتی وقتی محصولات چینی دیگری چون MG GS با سابقه روشن‌تر، طراحی بسیار بهتر و موتوری همچنان قوی در بازار و قیمتی مشابه وجود دارند، آیا بودن ساوانا جز شکست ارمغان دیگری برای عرضه کننده‌اش خواهد داشت؟

فوتون ساوانا موفق می‌شود؟

قاعدتا از نظر من جواب منفی است، مگر آنکه عظیم خودرو بتواند در مارکتینگ و نحوه فروش خود دست به یک معجزه بزند، کاری که حداقل با توجه به سابقه آن‌ها در ارایه خودروی هاوال، تا حدی دور از ذهن به‌نظر می‌رسد و البته در بازاری که خریداران پیش از تهیه یک محصول، بسیار تحقیق کرده و منابع گسترده‌ای هم جهت این کار وجود دارد، چرا کسی بایستی به سراغ ساوانا بیاید؛ به‌خصوص وقتی که همگی نیک می‌دانیم اگر کسی بپرسد آیا پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان پول برای یک ماشین چینی منطقی است؟ اکثریت ابتدا با دیده عاقل اندر سفیه برای پرداخت چنین مبلغ گزافی به شما نگریسته و می‌گویند: چینی نخر چون بی‌کیفیت است!

درباره نویسنده

این روزها به‌قدری دنیای خودرو و فناوری در حال نزدیک شدن است که یک نفر با علاقه مشترک، می‌تواند تا هر دو حوزه را با عشق دنبال کند: این عاشق منم!

مطالب مرتبط

18 نظر

 1. رضایی

  من اتفاقا این ماشین رو از نزدیک دیدم و فکر کردم خیلی باشه ۷۰ میلیونه . تازه انقدر هم با این قیافش نمیارزه

   
  پاسخ
  1. محمد کاوه

   این ماشین همون فوتون دیزلی ایران خودرو دیزله ولی اتاق داره!!! جوکه. دوتا موتور داره با گازوییل ایران موتور دیزلی اش بوی شرکت واحد میده و با بنزینی اش هم حتی نزدیک سواری کاپرا و لندمارک نیست!!
   کلا این شرکت تعهد داده زاگرس خودرو را احیا کنه ولی چاییده!!!

    
   پاسخ
 2. محمد

  دقیقاً با این قیمت و با اون سابقه عظیم خودرو عمراً خوب بفروشه .
  اونطور که من فهمیدم هم شتاب خوبی نداره و فقط اسب بخار زیادی داره .

   
  پاسخ
 3. محمد

  واقعا پیش خودشون چی فکر کردن اینو میخوان مونتاژ کنند . این کار جز حماقتی عظیم در تولید خودرو نیست جناب عظیم خودرو !!!

   
  پاسخ
 4. گیک

  خودم در عجبم که اینا با خودشون یه ذره فکر نکردن که چرا یکی باید چنین پولی بابت یه اسباب بازی چینی بده؟؟؟ مگه صد و چهل پنجاه میلیون علف خرسه یکی واسه ماشین ناشناخته پرداخت کنه و حالا خوشحال باشه که مثلا قدرتش زیاده!!!
  یاد اون گوشیهایی افتادم که یه زمانی اومد داخل بازار و تلویزیون داشت و کلی امکانات مختلف!!! همه فکر کردند چقدر خفنه اما بعدش دیدن انقدر بد هست و زود خراب میشه که هیچوقت نباید خریدشون!! اینم یه چیز مثل هموناست فقط با اختلاف قیمت ۱۰۰۰ برابری :))))

   
  پاسخ
 5. اکبری

  سلام با همه من یه مدل ۹۵ دارم ۳۰۰۰۰ هزارتا باهاش رفتم دور بالا میرونم کامیون هم دارم اکثر سواری ها رو روندم تو قیمت خودش خوبه اگه همین ماشین با همین کیفیت فقط برند ش هوندا یا میتسوبیشی و یا یه اسم خارجی بود ۱۲۰ قیمتش بود اونایی که نظر منفی میدن فکر کنم اصلا از فنی، تعادل، هلدینگ، تعلیق و….هیچ خودرویی مطلع نیستند بلکه دلال هستند این ماشین محشره هر کی که مصرف کننده باشه با خیال راحت بره خرید کنه چون محصولات بعد ۹۵ کیفیت خیلی بالایی داره.

   
  پاسخ
  1. مصطفی

   من الان دقیق نفهمیدم شما چی گفتی!!! ساوانا که اصلن تو ایران نیست که شما باهاش ۳۰۰۰۰ تا رفتی و بعد هم گفتی اگر هوندا یا میتسوبیشی میشد قیمتش ۱۲۰ تومن بود؟؟؟ خب اینکه الان بدون این اسامی ۱۵۰ میلیونه!!! فکر کنم خودت هم نفهمیدی چی نوشتی!!!

    
   پاسخ
 6. کیومرث

  نویسنده عزیز حداقل به خود زحمت بدهند نام خودرو را درست بنویسند سالیوانا و نه ساوانا. وقتی حتی نام خودرو را اشتباه میکنید ، نقد شما هم بی اعتبار است

   
  پاسخ
 7. Saeed

  برو بابا این ماشینو با توسان و اسپورتیج یکی میکنید !!!!!!!!!!!
  این یه خودروی واقعی برای آفروده اصلا توی سطح توسان نیست.
  توسان و اسپورتیج کراس اوور هست نه شاسی بلند !! و قابلیت
  حتی ضعیف آفرود رو هم ندارند . ساوانا حتی توی جاده ی معمول
  بهتر از اونا عمل میکنه و سیستم تعلیق ، موتور و گیربکسش
  یه دنیا حرف برای گفتن داره !! در ضمن توسان قیمتی حتی بیشتر از
  ۲۰۰ میلیون رو داره و خریدش منطقی نیست چون همون کاری رو میکنه
  که تیوولی انجام میده !!!! پاینده باشید

   
  پاسخ
 8. مهرداد

  کلاً این عظیم خودرو دوست داره ماشین های عجیب و غریب و گم نام و ارزون رو بیاره و گرون به هم وطن هاش بفروشه و فکر کرده ملت هم ساده اند و منتظرن ببینن این شرکتی که سعی دارده خودش رو به خودرو ساز ها بچسبونه و سابقه بدی هم داره چی میاره تا بدوند و بخرن.

   
  پاسخ
 9. MH.Erfanmanesh

  طراحی ماشین حداقل مربوط به ۱۵-۱۰ سال پیش میشه. بهتر بود شرکت ساوانا تو سال ۲۰۱۷ از طراحی به روزتری استفاده می کرد. البته این ماشین قطعا خریداران خاص خودشو داره اون هم با قیمت ۱۵۰ میلیون!!!!!!!

   
  پاسخ
 10. Shut

  ماشین اصلا طراحی داخل و خارجش خوب نیست _خیلی قیمت بالایی داره چه خبره ۱۵۰ میلیون!!!!؟!! با این پول میشه اسپرتیج یا توسان خرید مگه آدم عقلش و از دست داده پول بی زبون و خرج این آشغال چینی بکنه_درضمن عظیم خودرو ی کلاه بردار حرفه ای هست_ درضمن آقای سعید گیربکس آشغال این حلبی رو با گیربکس توسان و اسپرتیج مقایسه میکنی ؟؟؟؟؟

   
  پاسخ
 11. مهدی دلیر

  البته باید بگم که گیربکس این ماشین آلمانیه و کاملا قابل مقایسه با گیربکس توسان و اسپورتیجه. اما بهرحال من با این ماشین تست درایو انجام دادم. به نظر من سواری جالبی نداره و خشکه. و همچنین در داخل خودرو هم از متریال بی کیفیت استفاده شده. اما بسیار بسیار بسیار جاداره و از پلتفرم فورچونر طبعیت کرده.

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.