هر آن چیزی که می‌بایست راجع به سایپا ۱۵۱ بدانید را از چرخان بپرسید!

همان‌گونه که می‌دانید، وب سایت تحلیلی خبری چرخان به تازگی سرویس مشاوره و راهنمایی را در زمینه خرید اتومبیل‌های موجود در بازار خودرویی ایران راه اندازی کرده است که مطالب این بخش جدید، به صورت تناوبی بر روی سایت قرار می‌گیرد و شما دوستان گرامی می‌توانید با مطالعه این سلسله بررسی‌های کلی، اطلاعات مورد نیاز پیرامون هر یک از خودروهای موجود در بازار داخلی کشور را کسب نمایید. در رابطه با همین موضوع، حال نوبت به بررسی سایپا ۱۵۱ (وانت پراید) می‌رسد که این خودرو در واقع کوچک ترین و ارزان ترین وانت موجود در بازار خودرویی ایران بوده و از زمان معرفی تاکنون، مدلی پر فروش به شمار می‌آید.

۱-هدف از ساخت سایپا ۱۵۱ چه بود؟

به نقل از صحبت‌های یکی از مدیران گروه خودروسازی سایپا، وانت پراید یا همان سایپا ۱۵۱، در واقع به دلیل نیاز بازار داخلی کشور مبتنی بر یک وانت کوچک جثه و ارزان قیمت، تولید و عرضه شده است. در همین رابطه، می‌توان گفت که سایپا ۱۵۱ با توجه به ابعاد کوچک خود، تنها برای اموری همچون جا به جایی‌های سبک (کمتر از ۴۲۰ کیلوگرم) مناسب خواهد و در غیر این صورت، اگر بازی بیش از حد توان این خودرو درون محفظه بار آن قرار داده شود، باعث آسیب‌های جدی به شاسی این مدل خواهد شد. (لازم به یاداوریست که گنجایش محفظه بار این خودرو برابر با حداکثر ۴۲۰ کیلوگرم است)

۲-طراحی بیرونی و دورنی سایپا ۱۵۱ چگونه است؟

بر خلاف دیگر بررسی‌ها، در این بخش به دلیل آنکه خودرو مورد نظر یک وانت است، نمی‌توان راجع به طراحی آن نظر خاصی را بیان کرد. اما اگر بخواهیم به طراحی ظاهری این خودرو اشاره کنیم، می‌بایست این‌گونه گفت که این خودرو دارای طراح یکسان با پراید ۱۳۱ در قسمت ابتدایی خود است و کابین داخلی آن نیز دقیقا مشابه با پراید ۱۳۱ بوده و کیفیت ساختی برابر با دیگر محصولات این رده قیمتی را دارا است. (لازم به یاداوریست که طبق گزارش ارزشیابی سازمان استاندارد ایران، کیفیت ساخت سایپا ۱۵۱ نامناسب بوده و این خودرو تنها دارای یک ستاره کیفی است)

 

۳-مشخصات فنی و عملکرد سایپا ۱۵۱ به چه صورت است؟

همانند دیگر محصولات گروه خودروسازی سایپا در خانواده x100 یا همان پراید، این خودرو نیز دارای یک پیشرانه (M13) چهار سیلندر ۸ سوپاپ با حجمی برابر با ۱۳۲۳ سی‌سی بوده که این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۷۱ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۰۸ نیوتن متر است که این قدرت تولیدی توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو سایپا ۱۵۱ منتقل می‌شود.

پیرامون عملکرد این خودرو می‌توان این‌گونه گفت که سایپا ۱۵۱ در زمانی برابر با ۱۴.۵ ثانیه به سرعت صدکیلومتر در ساعت خواهد رسید و حداکثر سرعت آن طبق اعلام شرکت سازنده در حدود ۱۷۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود. همچنین، در زمینه مصرف سوخت نیز می‌بایست این نکته را خاطر نشان شد که سایپا ۱۵۱ در هر صدکیلومتر مسیر شهری و پر ترافیک مصرفی برابر با ۹ لیتر بنزین و در هر صدکیلومتر مسیر خارج شهری و اتوبان، این خودرو مصرفی برابر با ۵.۶ لیتر بنزین را به خود اختصاص خواهد داد. در همین رابطه، طبق بررسی‌های نمودار سیکل ترکیبی، سایپا ۱۵۱ در مجموع مصرف سوختی برابر با ۶.۹ الی ۷.۰ لیتر بنزین را دارا است و این مدل از استاندارد آلایندگی یورو۴ نیز سود می‌برد.

۴-قیمت سایپا ۱۵۱ در بازار چقدر است؟

پیرامون قیمت این خودرو در بازار داخلی کشور می‌توان گفت که سایپا ۱۵۱ در نمونه‌های صفر کیلومتر و با مدل ساختاری ۱۳۹۷، قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را دارا است و اگر شخصی بخواهد این خودرو را به صورت اقساطی با شرایط تحویل کوتاه مدت (کمتر از ۳۰ روز) تهیه نماید، با مراجعه به یکی از نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی سایپا، می‌بایست حداقل مبلغی برابر با ۱۲ میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت تقدیم نماید و با استفاده از تسهیلاتی تا سقف ۱۰ میلیون تومان، می‌تواند خودرو مورد نظر خود را با شرایطی همچون بازپرداخت ۲ ساله به صورت ۴ چک ۶ ماهه با نرخ سودی برابر با ۲۲ درصد، خریداری کند.

حال اگر بخواهیم سایپا ۱۵۱ را در نمونه کارکرده با بودجه‌ای برابر با ۱۷ میلیون تومان تهیه کنیم، می‌بایست به سراغ کدام مدل از این خودرو برویم؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که با بودجه مورد نظر، مدل SE این خودرو با سال ساختاری ۱۳۹۴ در دسترس خواهد بود که اتومبیل فوق دارای کارکردی برابر با ۷۵ هزار کیلومتر بوده و از نظر سلامت ظاهری و موتوری در بهترین شرایط خود قرار دارد.

۵- هزینه نگهداری و استهلاک سایپا ۱۵۱ به چه صورت است؟

در رابطه با هزینه‌های نگهداری این خودرو می‌توان این‌گونه گفت که همانند دیگر مدل‌های پراید، سایپا ۱۵۱ نیز دارای هزینه‌های نسبتا ارزان در موعد سرویس‌ها بوده و اگر بخواهیم به میزان هزینه‌های این خودرو اشاره کنیم، می‌بایست گفت که سرویس‌های دوره‌ای این خودرو خود مابین ۴۹۵۰ الی ۵۷۰۰ هزار کیلومتر، حدودا برابر با ۵۵ الی ۷۰ هزار تومان است.

حال اگر مشکلاتی اعم از ترکیدی لاستیک در این خودرو رخ دهد، هزینه تعویض لاستیک‌ها در سایپا ۱۵۱ به چه صورت خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال می‌توان این‌گونه گفت که سایز استاندارد تایرهای پراید وانت برابر با ۱۶۵ بوده و قیمت هر جفت از لاستیک‌های این خودرو برابر با ۲۹۵ الی ۳۲۰ هزار تومان اعلام شده است (قیمت اعلامی مربوط به برندهای تایر سایز ایرانی همچون کویر، بارز، یزد و … است)

در رابطه با دیگر هزینه‌های سایپا ۱۵۱ همچون بیمه‌نامه نیز می‌توان این‌گونه گفت که در صورت خرید این خودرو به‌صورت صفرکیلومتر و فاقد بیمه شخص ثالت ، خریدار می‌بایست مبلغی برابر با ۱ میلیون و ۱۱۷ الی ۱۳۰ هزار تومان را برای بیمه کردن اتومبیل خود به‌مدت یکسال پرداخت نماید.

۵-معایب سایپا ۱۵۱ به چه صورت است؟

پیرامون معایب این خودرو نیز با توجه به یکسان بودن قطعات سایپا ۱۵۱ با دیگر مدل‌های پراید، می‌توان این‌گونه گفت که این مدل دارای معایبی همچون ایمنی ضعیف، عدم تعادل کافی در سر پیچ‌ها به علت وزن کم، جلوبندی ضعیف، فضای کم کابین برای افرادی با جسه متوسط و کیفیت ساخت پایین است و تنها برای استفاده‌های سبک، کارایی مناسب را دارا خواهد بود.

در پایان، لازم به یاداوریست که در صورت به‌وجود آمدن هرگونه سوال در بخش‌های مختلف سرویس بررسی و مشاوره خرید خوردو، می‌توانید نظرات و سوالات خود را در انتهای هر مطلب مطرح و جواب کارشناس مورد نظر را دریافت نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.