روغن ریزی‌های ماشین خود را بدون مکانیک کشف کنید

روغن ریزی از خودرو موضوعی است که حتما هر راننده‌ای پس از چند وقت با آن آشنا می‌شود. اگر خودروی کار کرده می‌خرید که خب قطعا این موضوع ممکن است زودتر به سراغ شما بیاید!

این مطلب کوتاه بیشتر مخصوص رانندگانی است که از خودروهای پر فروش فرانسوی استفاده می‌کنند از جمله زانتیا،‌ 206 ،405 یا مدل‌های قدیمی این شرکت! خب چون که موتور 1800 سی سی 405 بر روی 2 ماشین دیگر ایران خودرو یعنی سمند و پرشیا هم نصب شده است، پس اگر یکی از این خودروها را دارید می‌توانید این مطلب را دنبال کنید.

-413

در این مقاله کوتاه چند روش ساده برای کشف روغن ریزی خودرو شما بیان می‌شود تا بعد از کارشناسی نه‌چندان خوب مکانیک‌های سطح شهر هزینه اضافی بر شما تحمیل نشود و بعد افسوس نخورید. در جریان باشید ماشین‌های زانتیا و 206 به علت استهلاک بالا هم در پارکینگ دچار روغن ریزی سیستم هیدرولیک می‌شوند. در واقع این محصولات حتی اگر کم کارکرد هم باشند، باز بروز این مشکل برای آن‌ها اتفاقی طبیعی است. در واقع چون بیشتر سیستم انتقال روغن این خودروها با لوله‌های پلاستیکی و فشار بالا اتفاق می‌افتد، پس از بالا رفتن عمر ماشین این قطعات دچار پوسیدگی، ترک و نهایتا نشتی روغن می‌شوند. به همین دلیل همیشه ماشین‌های بالای 5 سال فرانسوی دچار روغن ریزی هستند.

نشتی روغن دلایل زیادی دارد و در اکثر اوقات تشخیص و رفع مشکل باید به سرعت صورت پذیرد. به طور مثال نشتی روغن هیدرولیک می‌تواند باعث آتش سوزی موتور خودروی شما شود!

پیش از شروع بحث باید بگوییم که:

به طور کلی در سیستم خودرو چهار نوع روغن وجود دارد:

1.روغن موتور

2. روغن ترمز

3. روغن هیدرولیک (فرمان)

4. روغن گیربکس

 

oil_change_02409

روغن ریزی ممکن است از لوله‌های انتقال، واشرها و مخزن‌های موجود اتفاق بی‌افتد. توجه کنید که ابتدا باید نوع روغن نشتی را پیدا کرده و سپس جهت تعمیر و تعویض قطعه اقدام نمایید.

خوب است بدانیم که:

روغن ترمز خاصیت بالای خورندگی دارد! اگر قطره‌ای از آن روی رنگ خودرو ریخته شود، به‌راحتی و به سرعت آن را از بین می‌برد.

روغن موتور معمولا تیره بوده و بوی بنزین سوخته می‌دهد!

روغن هیدرولیک اکثرا روشن‌تر بوده و بوی احتراق و سوختگی نمی‌دهد!

حال به چند روش ساده کشف روغن ریزی خودرو اشاره می‌کنیم:

1- قطعا ساده‌ترین راه کشف این روغن ریزی، رویت و مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است. اگر ماشین خودرو را در پارکینگ می‌گذارید کف پارکینگ یا محل پارک ماشین را تمیز کنید و پس از چند ساعت توقف، مثلا اول صبح و پیش از روشن کردن خودرو، آنجا را بازدید کنید. اگر خودروی خود را در خیابان پارک می‌کنید، می‌توانید از یک قطعه کارتن برای زیر سینی خودرو بهره گیرید!

2 – ماشین را کارواش برده و بعد با چند بار توضیح کامل به شاگردان کارواش که در هنگام موتور شویی لوله آب را داخل دینام و یا شمع ماشین نکنند اقدام به شستشوی موتور کنید. پس از این عمل، با خودروی خود 100 الی 200 کیلومتر که به صورت میانگین 2 الی 3 روز است رانندگی کنید. در بیشتر مواقع بعد از شستشوی موتور خودرو محل روغن ریزی مشهود است. دیگر نیاز به کارشناسی چند مکانیک ندارید و می‌توانید به راحتی با تعویض قطعه معیوب مشکل را حل نمایید.

3 – اگر خودروی شما بالای 80 هزار کیلومتر کارکرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید. 60 الی 70 درصد روغن ریزی دارد. این نشتی می‌تواند از مخزن، از پینیون فرمان ماشین، از فشنگی هیدرولیک و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیک (به دلیل پوسیدگی) اتفاق بی‌افتد!

4 – دقت کنید روغن ریزی از کدام طرف خودرو هست. چپ یا راست کاملا شرایطش فرق می‌کند. در بیشتر مواقع که نیاز به تعمیر زیادی نیست کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل‌لنگ خراب شده و با هزینه‌ای نزدیک به 100 هزار تومان قابل رفع است. پس حتما حواس خود را جمع کنید که با فاکتورهای سنگین روبه‌رو نشوید!

5- در بعضی مواقع که بیشتر برای همه ماشین‌ها اتفاق می‌افتد، واشر درب سوپاپ خودرو به علت گرما و فشار بالا بعد از 40 هزار کیلومتر خراب می‌شود و روغن از بالای موتور به پایین سرازیر شده و همه جا را کثیف می‌کند!

6 – در مواقع نادر شاید واشر درب کارتل ماشین نیز خراب شده باشد!

7 – سینی زیر موتور خودرو را برای کسانی که خود می‌خواهند روغن ریزی را ببینند باید باز شود. (این کار به راحتی قابل انجام نیست و باید آن را به یک مکانیک بسپارید)

8- لازم به ذکر است که برای دارندگان خودرو زانتیا، زیاد مطالبی برای عرضه وجود ندارد. چون کل این خودرو با سیستم هیدرولیک کار کرده و نمی‌توان جای خاصی را دلیل روغن ریزی دانست! البته این خودرو عمرش به سر آمده و خرید آن زیاد به صرفه و منطقی نیست.

olajcsere2

لازم به ذکر است که کم کردن روغن خودرو، همیشه به دلیل روغن ریزی نبوده و دلایل دیگری نظیر روغن سوزی و کیفیت نا مطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو نیز می‌تواند این امر را تسریع کند.

این مطالب فقط در چند سطر به شما عرضه شد چون در بیشتر مواقع مکانیک‌های سطح شهر به دلیل تجربه پایین و دست‌های زیاد هزینه‌های اضافی را برای تعویض یک کاسه نمد یا واشر بر روی دست رانندگان می‌گذراند! اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، در قسمت نظرات حتما در اختیار سایرین و ما قرار دهید.

134 دیدگاه
 1. آرش می گوید

  سلام من ۲۰۶ دارم چند روز پیش صفحه کلاج رو تعویض کردم بعد از اون روغن ریزی البته به صورت کم پیدا کرده علتش از چی میتونه باشه؟

   
 2. سام می گوید

  یکروز متوجه شدم هنگام ورود به پارکینگ ردی از روغن از درب پارکینگ تا زیر خودرو هست که رقیق و آبکی است . اول فکر کردم مثل همیشه شاید به علت استفاده از کولر است رطوبت هوا را گرفته و دفع میکند ماشین را که خاموش کردم و پس از چند روز دیدم زیر ماشین خشک است و مس از یکساعت رانندگی دوباره متوجه شدم که هنگام حرکت و روشن بودن نشتی دارد و وقتی کاپوت را بالا زدم متوجه شدم مقداری روغن هیدرولیکروی قسمتهایی از شاسی و اطراف گیربکس ریخته و مخزن روغن هم از نصف کمتر است.
  اولین مکانیک دد نمایندگی مجاز بدون اینکه ماشین را درست و حسابی ببیند گفت پوسته گیر بکس ترک دادد و باید باز شود و جوش آرگون بزنیم !! مخزن هیدرولیک را پر کردم و صبر کردم مکانیک خودم که سالهاست با او کار میکردم از سفر آمد و وقتی دید گفت علت نشتی از شلنگ آن است و به علت کار کردن بیش از پنجاه هزار شل شده و خلاصه با هزینه بسیار کم مشگل را حل کرد. اگر ماشین سمند یا پرشیا یا ۴۰۵ دارید بعد از پنجاه هزار کیلومتر حتما هنگام هر بار تعویض روغن ، شلنگ مسیر رفت روغن هیدرولیک از مخزن تا گیربکس را چک کنید و در صورت هر گونه پوسیدگی یا شل شدن بست اتصالات آنرا تعویض یا محکم کنید. و در ضمن تشخیص مکانیک در موارد مهم اهمیت زیادی دارد . در ضمن وقتی ماشین خاموش است روغن ریزی کم میشود تا قطع شود ارتباطی به ترک خوردگی پوسته گیربکس ندارد و علت را در شلنک و محل ورود روغن هیدرولیک به گیربکس را چک کنید.

   
 3. ناشناس می گوید

  من شنیدم صنعت خودرو ما با کره باهم بوده الان اونا کجان ماکجا……

   
 4. ناشناس می گوید

  سلام ماشین من سمند X7 هست و از سمت شاگرد روغن دهی دارد قاطی با آب. مشکل از کجاست

   
 5. رضا می گوید

  سلام پژو پارس ۹۷ دارم ۲۵ تا کار کرده کولرش مشکل داشت بردم نمایندگی گفتند که نشتی روغن هم داره باید بخابونیش، اخه ماشین صفر چرا باید این همه مشکل رو داشته باشه، ممنون از شما

   
 6. ناشناس می گوید

  ماشین من ۴۰۵ هست الان برای دومین بار که برام اتفاق افتاده روغن موتورم بدون اینکه اثری از،ریختگی در کف ماشین سینی ماشین پیدا بشه در عرض یک ماه روغن ماشینم خالی میشه دلیلش،چیه

   
 7. وحید می گوید

  ماشین من ۴۰۵ هست الان برای دومین بار که برام اتفاق افتاده روغن موتورم بدون اینکه اثری از،ریختگی در کف ماشین سینی ماشین پیدا بشه در عرض یک ماه روغن ماشینم خالی میشه دلیلش،چیه

   
 8. امیذ می گوید

  سلام ماشین من پراید روغن میده کاسه نمد عوض کردم کارترم چسب زدم اما باز از سمت شاگرد روغن میده بنظرتون علت چیه

   
 9. محمدقاسمی ازمبارکه(اصفهان) می گوید

  سلام خدمت دوستان.دلیل وجودروغن برروی گل گیر(سمت شاگرد)چی میتونه باشه؟یک هفته پیش برام اتفاق افتادولی الان اثری ازروغن دیده نمیشه.میترسم دوباره این اتفاق بیافتد.لطفاراهنماییم کنید.

   
 10. میلاد می گوید

  سلام ماشین پراید مدل ۸۴دارم روغنش رو ۶روز پیش عوض کردم کامل ۴لیتر روغن کامل روغن خوب پرکردم الان روغن ماشین کلا تموم شدع باماشین هم کلااا ۱۰۰کیلومتر نرفتم ممنون میشم راهنمایی کنین

   
 11. محمد می گوید

  دوست عزیز میتونی از واشر کاربراتور پیکان به عنوان واشر دور درب استفاده کنی .هم ارزونه و هم خیلی مناسبه برای این کار

   
 12. حسین حاجی پور می گوید

  سلام ماشینم زانتیا مدل۸۹هست،روغن ریزی شدید پیدا کرده ،از بالاکه نگاه می کنی دقیق پیدانیس ولی اززیر استارت روغن سرازیر شده پایین ،خواستم بدونم دقیق ازکجاس ممنونم

   
 13. Fariba می گوید

  واسه پراید منم روغن ریزیش از کاسه نمد بود کلا۶۰ تومان هزینش شد.

   
 14. مسعود می گوید

  سلام میشه راهنمایی کنید از وسط ماشینم روغن نشتی داره ۲۰۶ v8 از چی میتونه باشه

   
 15. امیر می گوید

  سلام دوستان ماشینه من پرشیاست. الان ۲هفتس که روغن ریزی داره الام نگا کردم طرف فیلتر روغن پر روغنه .مشکلش از فیلتر روغنه یا اونجا میشه از جا یه دیگه روغن ریخته باشه

   
 16. امیر می گوید

  یکیم که درب یا گیج موتور و که تو حالت روشن بودم موتور در میارم بخار میبینم. علت اون چیه لطفا راهنمایی کنین. مکانیک میگه واشر سوزوندی

   
 17. ارش می گوید

  پژو پارس ۹۰ دارم در سرازیری جاده ای برفی سر خوردم در حاشیه جاده به یک تل خاکی زدم از ناحیه شاگرد بکسل بند کج شد زد سپر رو خراب کرد الان از ناحیه شاگرد روغن ریزی کمی داره نمیدونم از کجاست؟

   
 18. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشی داداش ی پرایددارم چن قطره روغن میریزه به نظرت مال گیربکسشه

   
 19. Paris می گوید

  من یه کوییک ۹۸ دارم یبار کاسه نمدش عوص شده بازم روغن ریزی داره نمیدونم علتش چیه

   
 20. رامین می گوید

  سلام
  تیبا ۹۸ با کارکرد ۱۰۰۰ کیلومتر بعضی مواقع از سمت شاگرد زیر موتور روغن ریزی کمی دارد علت چیست؟
  امروز از زیر نگاه کردم پخش شده دقیقا مشخص نیست ممنون راهنمایی کنید

   
 21. عماد می گوید

  سلام دو روزه وقتی ماشینو استارت میزنم روغن چکه میکنه از وسط تقریبا جای فیلتر روغن ولی فیلتر نیست ماشین پرایده…وقتی خاموشه نمیچکه فقط وقتی استارت میزنم تند تند چکه میکنه ..از چی میتونه باشه؟ فیلترم عوض کردم

   
 22. روستا می گوید

  سلام من یک پراید صفرخریدم ۲۰۰ کیلومترهم کارنکرده ازموتورش روغن چکه می کنه بردم نمایندگی میگن باید باشرکت مکاتبه بشه.

   
 23. جعفری می گوید

  درب قالباق روغن ریزی داره واشر هم براش تعویض کردم دوباره روغن ریزی داره چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

   
 24. محسن می گوید

  سلام من پارس ۸۸ دارم تا حالا درب موتور باز نشده بعد الان کل متور روغن میده از درب سوپاپ به پایین ،واسه چیه این؟ممنون میشم راهنماییم کنید .

   
 25. کمال می گوید

  سلام
  دوستان
  بنده پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم.از قسمت وسط موتور روغن ریزی دارد وقتی ماشین را پارک می کنم.زیاد نیست.چند قطره در روز
  از راهنمایی دوستان متوجه شدم کاسه نمد میل لنگ یا واشر سرسیلندر ممکنه خراب باشه.
  مکانیک گفت سینی موتور ماشین را باید باز کنیم و کار واش زیر موتور را بشوره تا معلوم بشه.
  سوال من این است که اگه کاسه نمد باشد چه قدر خرجشه و اگر واشر سرسیلندر باشه چه قدر هزینه اش هست
  آذر ۱۳۹۹ این مطلب را می نویسم
  هفته پیش تعویض واتر پمپ با دستمزد ۵۰۰ دادم.

   
 26. مهدی می گوید

  سلام دوستان پژو پارس مدل۸۷ ۵ سال خریدم از زیر سمت شاگرد روغن می‌ریزد تمام کاسه نمدهارو عوض کردم دوبار واشرسرسیلند عوض کردم ولی هنوز روغن مریزه دلیلش چیه

   
 27. اکبرازادی می گوید

  پرایدمدل ۸۰ دارم ازلوله بخارروغن میایدبالا زیاد علت چیست ۵ماه کل موتورتعویض شده علتعچیست

   
 28. نیما می گوید

  سلام وقت بخیر
  دوستان من پراید مدل۹۰ دارم موتور کامل تازه تعمیره
  آوردمش خونه دیدم زیرش روغن چکه کرده بردم کاسه نمد ته میلنگ عوض کرد امروز دوباره دیدم
  از سمت راننده خیلی کمترازقبل دو قطره چکه کرده
  دلیل چی میتونه باشه؟
  احتمالش هست روغن از قبل روی سینی افتاده ؟

   
 29. مجتبی می گوید

  با سلام خدمت دوستان گرامی
  پژو ۴۰۵ مدل ۹۰ دوگانه تازه خریدم ماهی ۲ الی ۳ لیتر روغن کم میکنه،،،موتور ماشین بخار نداره و ماشین اصلا روغن ریزی نداره میکانیک گفته باید تعمیر اساسی بشه و از ۷ تا ۱۰ میلیون قیمت دادن ممنون میشم راهنمایی کنین علت کم کردن روغن

   
 30. حامد می گوید

  سلام .دوستان ماشین من ۴۰۵مدل ۹۷ هستش .آب روغن قاطی کرده بود بعداز تعویض واشر و استارت زدن ،موقع درجا کار کردن درب موتور رو که باز میکردم روغن با فشار پرتاب میشد بیرون لطفا علت؟

   
 31. حامد می گوید

  سلام .دوستان ماشین من ۴۰۵مدل ۹۷ هستش .آب روغن قاطی کرده بود بعداز تعویض واشر و استارت زدن ،موقع درجا کار کردن درب موتور رو که باز میکردم روغن با فشار پرتاب میشد بیرون لطفا علت؟

   
 32. نوربخش بلوچ. مکانیک می گوید

  ۱-روغن ریزی زیر موتور یا از کاسه نمد سر میلنگ که زیر پولی پایینی است باشه. یا ته میلنگ که بین موتور و گیربکس هست. هر سمتی روغن بریزه کاسه نمد همون سمت خراب شده ۲-اگه دو طرف روغن میریزه هر دو طرف عوض بکنید اگه بر طرف نشد پس حتما یاتاقان وسط های میلنگ خورده شده میلنگ از جاش یه کم پایین تر شده هر چقدر هم کاسه نمد عوض کنید روغن ریزی برطرف نمیشه همیشه باید چند لیتر روغن زاپاس داشته باشین کم که شد به اندازه گیج بریزید. البته اگه یاتاقان وسط میلنگ خورده باشه قابل تشخیص هست باید یه تالی ور وسط پولی که سر میلنگ است وسطش یه تالی ور بزارین کلاج چندبار بگیرین ول کنین اگه صدا تق تق داد پس یاتاقان وسط میلنگ خورده شده که جای نگرانی هم نیست سرعت ۱۰۰ به بالا نرین اصلا کم نمیکنه ولی روغن همیشه زاپاس داشته باشین.
  ۳- امکان هم داره واشر کارتل هم خراب شده باشه خودتون هم میتونین عوض کنین فقط یه چاله نیاز دارین روغن اگه خراب نیست داخل ظرف تمیز بریزین کارتل رو باز کنین واشرس ۲۰ تومان بیشتر نیست برای اطمینان بیشتر چسب مزدا هم بزنیین به امید خدا ببندید مواظب باشین که زیاد فشار به پیچ نیارین که ارز میشن بعد یه خورده صبر کنین که چسب یه کم خشک بشه دوباره روغن داخل موتور بریزین. قبل از هر چیز توصیه میکنم زیر ماشین رو بشورید تا بهتر تشخیص بدین. بعد از اتمام کار هم بشورین تا مطمئن بشین که دیگه روغن نمیده. از صفر تا صدش رو گفتم. امیدوارم استفاده لازم رو بکنین تا از هزینه های بی انصاف مکانیک ها در امان باشین. یا حق به امید خدا

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.